Strona główna

Bibliotekarz proponuje

Kącik czytelniczy dla dzieci

 

„Opowieści babci Gruni. Mysi Ród”. Część pierwsza
Tekst i ilustracje: Edyta Zarębska (bajkopisarka urodzona w Hrubieszowie)


Kochane maluchy! Przedstawiam Wam babcię Grunię, która jest starym, mądrym grzybem hubą w zielonym lesie i z wysokości drzewa, na którym mieszka, przygląda się w wielką uwagą i wyrozumiałością przygodom rodziny Mysich – rodziców oraz ich dzieci, Zuzi i Teosia. W dodatku babcia Grunia jest nie tylko mądra, ale i bardzo utalentowana – swoją opowieść o sympatycznych myszkach snuje wierszem! Czego tam nie ma – za głowę się można złapać ze zdziwienia i przejęcia. Odwiedziny krewnych z dalekiej wsi – Mysiorków, porwanie Teosia przez jastrzębia i ocalenie go przez nietoperza Niesforka, cudowne święta Bożego Narodzenia u cioci i wujka oraz niebezpieczne spotkanie z kotem, wreszcie samowolna wyprawa dzieci Mysich do lasu i straszna burza i ulewa, które zniszczyły ich rodzinny domek. Gdzie zamieszkają? Czy ktoś im pomoże? Na pewno chcecie się tego dowiedzieć – nic prostszego, pędźcie z rodzicami do biblioteki!

 

„Przygody Fenka” ("Duma", "Empatia" - tekst Dominika Gałka)

Seria „Przygody Fenka” przeznaczona jest przede wszystkim dla przedszkolaków i w prosty sposób, na życiowych przykładach tłumaczy dzieciom, czym są emocje, uczucia i pojęcia z nimi związane, niezbędne w relacjach społecznych. Z perypetii rodziny Fenka każde dziecko dowie się, czym jest np. duma oraz tego, że mogą być różne jej odcienie. Zrozumie, w jakich sytuacjach można być z siebie dumnym. Dzieci dowiedzą się też, że uczucie dumy buduje pewność siebie, śmiałość, daje zadowolenie i radość. Ponadto poznają pojęcie i znaczenie empatii, tak potrzebnej w codziennym życiu, w rodzinie, w przedszkolu – wszędzie. Kolorowe książeczki o Fenku, jego bliskich i przyjaciołach opatrzone są komentarzami psychologów i terapeutów pracujących z dziećmi oraz cennymi wskazówkami dla rodziców. Polecamy!

 

"Opowiem Ci mamo...”

Wspaniale ilustrowana seria „Opowiem ci mamo” („… co robią narzędzia”, „…. co robią pociągi”) to wierszowana kopalnia wiedzy o zawartości skrzynki narzędziowej oraz budowie i historii pociągów, a także o dworcach i znanych szlakach kolejowych. Na pewno zainteresuje zwłaszcza małych chłopców, ale i dużych, których zamiłowanie do dziecięcych kolejek jest powszechne.
Bohaterami kolorowych opowieści są narzędzia majsterkowicza (młotki, piły, wkrętarki, pilniki, wiertarki, śrubokręty itp.) oraz pociągi, parowozy, tory i zwrotnice. Co robią na co dzień? Jak wyglądają i czym się różnią? Chcesz to wiedzieć, mały czytelniku? Wytęż więc oczy i znajdź je na kartach książeczek. Nie jest to takie proste, jak się na początku wydaje…

 

   

 

 

 

Astrid Lindgren – „Pippi Pończoszanka”

Przezabawna, dziewięcioletnia dziewczynka z rudymi warkoczykami i mnóstwem piegów na perkatym nosku za nic ma świat dorosłych i panujące w nim reguły. Woli radzić sobie sama, (bo jej tato jest kapitanem i - jak twierdzi córka – królem Murzynów na nieznanej wyspie), ma przecież torbę pełną złotych monet i mieszka sama w Willi Śmiesznotce, nie licząc małpki Pana Nillsa i konia. „Dziwne dziecko” – mówili o niej marynarze ze statku jej ojca. Tak, a co byście powiedzieli na chodzenie tyłem, tylko po to, by nie musieć potem zawracać? Tak właśnie robiła ta niezwykła dziewczynka. Nie mówiąc już o jej oryginalnym stroju: sukienkę uszyła sobie sama z kawałków różnych tkanin (niebieskiej i czerwonej). Nosiła pończochy (jedną brązową, a drugą czarną) i za duże, czarne buty – prezent od taty marynarza. Pippi (Fizia) jest przy tym bardzo silna – potrafi w razie potrzeby podnieść swego konia tylko obiema rękami!

Nie chce słyszeć o żadnym chodzeniu do szkoły – wokół jest przecież tyle ciekawych rzeczy do zrobienia i bez niej! Od czego wyobraźnia i talent bohaterki do wymyślania niesamowitych, niestworzonych historii, wręcz bajd oraz do popełniania rozbrajających…gaf? Do tego Pippi Langstrumpf jest świetną przyjaciółką na dobre i na złe, uwielbia gości, ma wspaniałe pomysły na zabawę i przygodę i zawsze, ale to zawsze broni słabszych i pokrzywdzonych przez los. Nietrudno ją lubić, prawda, dzieciaki?

 

 

Astrid Lindgren – „Madika z Czerwcowego Wzgórza” (t. 1), „Madika i berbeć z Czerwcowego wzgórza” (t. 2)

Pełna wdzięku i humoru barwna opowieść o dwóch dziewczynkach, siostrach, nierozłącznych jak przysłowiowe papużki, mieszkających na wsi, na Czerwcowym Wzgórzu. Siedmioletnia Madika bardzo chce i stara się z całych sił być grzeczną, dobrze ułożoną i miłą dziewczynką, ale zupełnie jej to nie wychodzi. A wszystko przez jej niesamowite, fantastyczne pomysły, które z prozaicznego, codziennego dnia robią nagle dzień pełen niezwykłych przygód! Taką przygodą może być np. „odkupowanie” cioci, pozbywanie się plagi wszy, bal dobroczynny lub narodziny nowego członka rodziny.

Myślę, że chcecie już poznać przygody Madiki i Lisabet? Nie ma na co czekać – kto pierwszy, ten lepszy!

 

Jonny Duddle - "Statek widmo”, "Wielka wyprawa po złoto"

Seria książek dla dzieci o zwariowanej pirackiej rodzinie Jolley-Rogers (Jim, jego siostra Bryłka, ich rodzice oraz dziadek, dodatkowo papuga Skrzekunia), a także o ich przyjaciółce Matyldzie z miasteczka Nuda Morska - nigdy nie jest nudna! Jak może być nudno podczas żeglowania po morzach i oceanach, gdzie tylko dusza zapragnie, na imponującym żaglowcu o nazwie „Czarny Krater”? W takim towarzystwie przygoda goni przygodę, zacierają się granice rzeczywistości ziemskiej i zaświatów, można łatwo natknąć się na morskiego potwora pożerającego piratów czy spotkać króla małp na Bananowej Wyspie. Czasem trzeba nawet odważnie stawić czoło duchom piratów i bez lęku dostać się na złowrogi statek widmo. Oczywiście znajdzie się też mapa skarbów – jakżeby inaczej. Dzieciaki, chcecie poznać tych fascynujących bohaterów i przeżyć z nimi przygodę swojego życia? Nic prostszego – wystarczy otworzyć książkę i wsłuchać się w szum morskich fal i nawoływania piratów, no więc otwórzmy i niech się dzieje…

 

 

 

 

Elżbieta Zubrzycka - "Egzaminy bez spiny”

Matura – czy da się ją bezboleśnie przeżyć? A może są jakieś skuteczne sposoby na szybką i łatwą naukę dużych partii materiału, w dodatku dającą radość i przyjemność? Autorka tej książki przekonująco udowadnia, że tak, właśnie tak! Podaje w prosty sposób, z punktu widzenia ucznia, jak najlepiej się uczyć, jak opanować lęk przed porażką i oceną oraz przekuć go w maturalne zwycięstwo i satysfakcję po pomyślnie zdanym egzaminie. Co więcej – nawet oblany egzamin dojrzałości nie jest dla niej, (ani dla nikogo) końcem świata i największym dramatem życiowym – może on być nawet początkiem nowego, wspaniałego etapu życia, pełnego niezwykłych odkryć o sobie samym, interesujących doświadczeń i ciekawych możliwości. A rodzice i opiekunowie także mogą – sięgając do tej lektury – zmienić swoje nastawienie do rodzinnego maturzysty i rzeczywiście go wesprzeć i zmotywować do nauki i pracy nad sobą, nie wyrażając przy tym wyłącznie własnych obaw i lęków.

Każdy uczeń klasy maturalnej chce przecież pozytywnie zdać egzamin – warto więc sobie pomóc, by nauka szła łatwiej, szybciej i przyjemniej. Zanim zaczniesz na poważnie powtarzać już zdobytą wiedzę (w większej części już ją masz w „szufladkach pamięci”) – tegoroczny maturzysto koniecznie uważnie przeczytaj tę książkę. Nie masz nic do stracenia, a do zyskania nie tylko sukces maturalny, ale i przyszły sukces życiowy!

 

Elżbieta Zubrzycka - "Alkohol i jego tajemnice”

Czym jest alkoholizm? W jaki sposób wpływa na funkcjonowanie poszczególnych członków rodziny nim dotkniętej? Dlaczego tak mało wiedzą o tym problemie społecznym dzieci i młodzież, chociaż każdy z nas codziennie widzi na ulicy przynajmniej jednego tzw. pijaka – często zataczającego się na nogach, z nieprzytomnym wzrokiem, bełkoczącego coś do siebie albo – co gorsza – wywołującego publiczne awantury. Każdy alkoholik w końcu wraca do domu, do swojej rodziny – jak się zachowuje w czterech ścianach swego mieszkania, jak wtedy sobie radzą ze sprzecznymi emocjami i uczuciami on i jego i bliscy? Czy rodzina musi rzeczywiście wstydzić się nadużywającego alkoholu męża lub rodzica? Konkretne i rozstrzygające wszystkie wątpliwości odpowiedzi na tę lawinę pytań -

dostosowane do swojej umysłowości i języka - dzieci i młodzież do lat 14 znajdą właśnie w tej książce. Nauczą się także (korzystając z wielu różnych ćwiczeń pisemnych i rysunkowych) nazywać i rozpoznawać emocje, skutecznie je kontrolować oraz dowiedzą się jak wspomóc leczenie rodzinnego alkoholika i przy okazji „uzdrowić” swoją rodzinę, aby w końcu żyć szczęśliwie i pełnią życia – bez lęku, ciągłego napięcia psychicznego, niepewności i cierpienia. Bardzo polecamy!

 

Waldemar Cichoń - "Cukierku, Ty łobuzie!”

Żyła sobie pewna rodzinka, jakich wiele w Polsce – mama, tata i Marcel, ich syn, uczeń. I wszystko byłoby takie zwyczajne, gdyby nie… Cukierek! Mały, pręgowany kotek, oderwany znienacka od swojej mamy i rodzeństwa, bo mocno spodobał się właśnie Marcelowi. Cukierek – wbrew słodkiemu imieniu to kot bardzo niezależny, uparty, psotny i ciekawy świata. I choć jeszcze jest mały – już pokazuje swój charakterek, bo zawsze robi, co chce! Ucieka na dwór, skacze weterynarzowi po łysinie, ogląda mecz hokejowy Marcela, robi dziury w nowiutkim i ślicznym angorkowym swetrze swojej pani, przewraca choinkę i tłucze wszystkie bombki… Ale jednocześnie jest kochany, słodki, przymilny i mięciutki – cała rodzina go uwielbia, mimo natury kociego urwisa.

Mały Czytelniku – myślę, że i ty już go lubisz! Zaręczam, że z nim nie będziesz się nudzić – Cukierek pokaże ci chętnie swój świat, widziany z perspektywy posiadacza czterech łap i ogona. Chcesz go poznać? Pędź do ulubionej biblioteki, bo nasz miauczący bohater już na ciebie czeka!

 

 

„Nela – mała reporterka. Nela i skarby Karaibów”

Kolejna, już siódma książka utalentowanej i odważnej jedenastolatki z zacięciem reporterskim zabiera nas na osławione i tajemnicze Karaiby. Podziwiamy tropikalne widoki – cudowne plaże z białym piaskiem, przezroczyste, lazurowo – szafirowe morze, przez którego fale można zobaczyć dno i żyjące tam stworzenia morskie oraz rosnące rośliny, namorzynowe lasy, a także pozostałości z zatopionych wraków kilkusetletnich galeonów piratów i korsarzy. Mała reporterka niestrudzenie dąży tam, gdzie wzywa ją zew przygody i marzenia, a my razem z nią - dzięki przepięknym zdjęciom oraz

krótkim i rzeczowym opisom morskiej wyprawy. Nela ma nadzieję na odnalezienie choć niewielkiej cząstki zatopionych skarbów zgromadzonych tu w ciągu wieków przez odkrywcę Karaibów Krzysztofa Kolumba, konkwistadorów oraz wspomnianych już piratów i korsarzy. Obiecuje sporządzić mapę skarbów, swoją świetną relację z podróży okrasza także własnoręcznie wykonanymi rysunkami oraz kodami do multimedialnych filmików z poszczególnych jej etapów.
Czy odnajdzie drogę do zatopionego pirackiego złota i drogich kamieni? Co jeszcze przeżyje podczas swej fascynującej morskiej wędrówki? Serdecznie zachęcamy do poznania niezwykłych przygód Neli – wypieki na twarzy gwarantowane! Morskie legendy, straszni piraci i ich nieodkryte do tej pory drogocenne łupy czekają na Was!

 

Zofia Stanecka, Marianna Oklejak - "Wielka księga przygód Basia" część 4

Czy remont w domu może być ciekawą przygodą? Ależ tak! Szczególnie, jeśli maluje się ścianę osobiście i jeśli robi to Basia, dziewczynka w wieku przedszkolnym, pod okiem „złotej rączki”, pana Wojtka, największego mężczyzny, jakiego Basia widziała w życiu. Basia jest trochę grzeczna i trochę niegrzeczna – właśnie w sam raz. I takie są jej przygody, które wspomina razem z rodzicami i starszym bratem Jankiem. Gdzieś obok bawi się Franek, najmłodszy członek rodziny, który przenoszony jest przez mamę lub tatę w chuście. Razem idą na wyprawę do lasu i zbierają grzyby. A także grają w piłkę nożną – mama jest groźną zawodniczką, bo celnie strzela gole.

Odwiedzają wystawę w muzeum, na której Basia rozmawia z tatą o zasadach postępowania z ludźmi. Wspólnie przygotowują odjazdowe ozdoby świąteczne na Boże Narodzenie. A na ferie zimowe jadą w góry do rodziny, gdzie tata kończy z poparzoną od słońca twarzą, bo zasnął na ławce na stoku, a Basia skutecznie pokonuje strach przed nartami dzięki pomocy stryja Grzesia. Dowiaduje się też, jak wielką siłę ma wyobraźnia na warsztatach w bibliotece, które prowadzi prawdziwa pisarka! A to jeszcze nie wszystko! Kto jest ciekawy życia Basi i jej wesołej rodzinki niech poprosi bliską osobę, żeby mu o tym poczytała w wolnej chwili. Albo niech sam to zrobi – na pewno nie będzie żałował!

 

W. Bruce Cameron - Psiego najlepszego czyli BYŁ SOBIE PIES na święta

Wyobraźcie sobie mężczyznę ze złamanym sercem mieszkającego samotnie w uroczym domku w górach. Pewnego dnia przygodny kolega poznany w barze obarcza go opieką nad ciężarną suczką Lucy. Lucy to duży pies, mieszanka owczarka i jakiejś innej rasy. Nasz bohater Josh nigdy nie miał domowego zwierzęcia, a jej dotychczasowy właściciel chętnie się pozbył kłopotu, bo suczka przeszkadzała mu w planach wyjazdu do Francji. A tu jeszcze niedługo na świecie pojawią się małe szczeniaczki. Sytuacja jest dla Josha zupełnie nieoczekiwana i trudna – czy da sobie radę, czy zaprzyjaźni się ze zwierzakiem?
„W niedzielę suczka nie była zbyt aktywna – przez większość czasu leżała w salonie na swojej poduszce. Josh odmroził w mikrofali trochę mielonego mięsa bizona, żeby urozmaicić jej dietę składającą się wyłącznie z taniej karmy w kształcie kulek.

Znalazł piłkę tenisową i położył ją obok Lucy, ale nie wyglądała na zainteresowaną zabawą. Podsunął jej miseczkę z wodą i okrył ją małym kocem. Gdzieś kiedyś słyszał, że kobiety w ciąży lubią masaże, więc zaczął rozcierać suczce grzbiet”.

 

STOP - czyli jak bezpiecznie poruszać się po drogach

Książka ta powstała, aby uwrażliwić dzieci na to, jak ważne jest zdobycie umiejętności poprawnego poruszania się po drogach. Znajduje się w niej wiele praktycznych zadań, dzięki którym chłopcy i dziewczynki w ciekawy i zabawny sposób - odwołując się do logiki i zdrowego rozsądku - mogą nauczyć się pewnych wzorców postępowania, które pozwolą im się bezpiecznie poruszać jako pieszym, pasażerom, bądź kierowcom (jeżdżącym na rowerach, deskorolkach...).

 

Gorąco polecamy książki Ewy Stadtmuller serię "Legendy Polskie"

oraz książki o tematyce świąt Bożego Narodzenia

 

 

Grzegorz Kasdepke - "Mam prawo"


Mam prawo – to książka Grzegorza Kasdepke, który w sposób lekki, żartobliwy tłumaczy dzieciom o prawach dziecka, a dzieci dowiadują się z niej co to tak naprawdę jest Konwencja Praw Dziecka.

 

Bajki pomagajki

 

   
  

Bajki pomagajki ,bajki ,które mogą być lekiem dla dzieci na zło tego świata. Bajki, które mogą pomóc zarówno rodzicom jak i wychowawcom w rozwiązywaniu nurtujących dzieci problemów. Zapraszamy do korzystania z ciekawej i pożytecznej lektury !

 

 

 

 

Rose Impey, Jolyne Knox - "Szczeniaczki Alfy”

Edyta Zarębska - "Klub Kociaków Słodziaków. Wielkie łowy Imbirka"


Mały Czytelniku, czy wiesz, jak słodki i bystry bywa domowy szczeniak, a psotny i niesforny puszysty kociak? Jeśli chcesz się o tym przekonać – zajrzyj do domu rodzinnego dwóch dziewczynek, które właśnie stały się dumnymi właścicielkami pięciu szczeniaczków. I do domu Ani, członkini fanklubu kotów, szczęśliwej posiadaczki kotka Imbirka. Ich ulubieńcy szykują niejedną niespodziankę swoim opiekunkom – naprawdę potrafią zaskoczyć. Nie obejdzie się też bez zabawnych, a nawet niebezpiecznych przygód naszych zwierzęcych bohaterów. Czy łatwo będzie znaleźć odpowiednich (z dobrym sercem) właścicieli dla małych piesków: Guzika, Damy, Szczypka, Chrapka i Urwisa? Co przydarzy się Imbirkowi, zapalonemu kociemu myśliwemu, w domu babci Ani podczas ferii zimowych? O, wiele zaskakujących wydarzeń, zapewniamy Was, dzieciaki! A może zechcecie założyć klub dla swoich pupili, podobny do tego w książeczce? Hm, propozycja dobrej zabawy zawsze jest potrzebna, nie sądzicie?

 

Mój mały samochodzik, Samochody, Maszyny budowlane, Podróże (z serii: Biblioteczka Malucha), Auta. Zgadywanki, Koparka i stegozaur (z serii: Bob Budowniczy) 

Seria Biblioteczka Malucha to kolorowe, rymowane książeczki opisujące w przystępnej, wierszowanej formie różne rodzaje i kategorie samochodów oraz to, do czego służą. To najlepsza lektura dla małych miłośników motoryzacji! A może chcecie się pobawić w zgadywanki o samochodach? To także świetna zabawa z tatą, bratem lub kolegami. Bob Budowniczy wprowadzi Was w pasjonujący świat dinozaurów, kiedy jego koparka niespodziewanie wykopie na polu sąsiada ogromne kości jakiegoś tajemniczego zwierzęcia. A może pomożecie Kubusiowi podjąć trudną decyzję i wybrać zabawkę na szkolną loterię fantową? On sam nie może się zdecydować. Wszystko przed Wami!
Zapraszamy wszystkie zainteresowane maluchy i ich rodziców na samochodowe czytanie: wierszyk, zagadka, historyjka – wszystko o samochodach i różnych maszynach wykorzystywanych na budowie. Co wybieracie?

 

 

 

 

Antoon Krings - Pchełka Wisełka, Jaszczurek Jurek, Pszczółka Skrupułka

Urocze opowieści dla maluchów o barwnych (skrzydlatych i nie tylko) mieszkańcach wielkich ogrodów i małych ogródków. Pchła akrobatka występująca w najmniejszym cyrku świata w parze z utalentowanym iluzjonistą krasnoludkiem Dudkiem. Przyjęcia dla zgranych przyjaciół, (a jakże – w ogrodzie), wizyty niespodziewanych gości, zabawne pomyłki z nieoczekiwanymi konsekwencjami.
To wszystko znajdziecie w kolorowej serii książeczek, których głównymi bohaterami są na przykład: biedronka, cykada, kret, motylek, mrówka, osa i inne drobne stworzonka o rymowanych imionach. Wszystkie one są wyjątkowe i niezwykłe i dlatego warto się z nimi jak najszybciej zaprzyjaźnić!
Zapraszamy zatem dzieciaki do ogrodowej krainy – nawet nie przypuszczacie, jaka może być ciekawa i wesoła!

 

 

 

„Smerfny rycerz”, „Smerf Strażak”, „Smerfoedukacyjki”,

„Smerfastyczny przewodnik. Jak zostać smerfem” „Smerfy. Wielka księga łamigłówek”

To bogate edukacyjnie i rozrywkowo książeczki o Waszych ulubionych bohaterach – optymistycznych (z wyjątkiem Marudy), niebieskich mieszkańcach smerfowej wioski.
Sięgając po te kolorowe pozycje z serii pt. „Smerfy” dzieciaki mogą:
• przypomnieć sobie imiona i specjalności oraz hobby poszczególnych smerfów,
• poznać popularne powiedzenia smerfów oraz zrozumieć ich język,
• dowiedzieć się, jak wygląda na co dzień niebezpieczna praca smerfa Strażaka,
• poczytać o bohaterskiej walce smerfnego rycerza (z tatuażem) ze strasznym smokiem,
• poznać zwyczaje największych wrogów smerfów – Gargamela i Klakiera,
• dowiedzieć się, jak zostać smerfem z prawdziwego zdarzenia.
A ponadto:
Nagłowić się nad tysiącem krzyżówek, łamigłówek, zgadywanek, labiryntów oraz... pokonkurować ze smerfem Malarzem w portretowaniu niebieskich ludzików, czy też dowiedzieć się wreszcie – ile tak naprawdę lat ma Papa Smerf.
Polecamy smerfowe książeczki wszystkim maluchom – miłośnikom sympatycznych bohaterów popularnej bajki.

 

 

„Bajki o smokach i rycerzach" - Natalia Usenko,

Andrzej Niedźwiedź


Czym zajmują się rycerze? Przeważnie zabijają smoki i ratują z opresji piękne księżniczki. Każde dziecko o tym doskonale wie. Ale czy ktoś słyszał o smoku Koparku? Czy wie, że smoki bywają bardzo różnorodne, nawet fioletowe? Albo że w sklepie można kupić oswajacz. Ale co to właściwie jest?
Czy smok może mieszkać w kuchni? Ile potrzeba szamponu do umycia głowy Dmucholudowi? Czy z zamkniętymi oczami da się zabić smoka?
Na pewno chcecie poznać rycerza Orzeszka, rycerza Marmoladka, rycerza Przymrozka, rycerza Słońca i smoka Wyrwiogona, któremu odrąbany ogon odrasta jak ogon jaszczurki.
Polecamy ten zbiór rycerskich historii zwłaszcza przedszkolakom. Wielu z nich bowiem marzy, aby zostać rycerzami…

 

 

Bajki o Świętym Mikołaju

 

   

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Dymkowo”, "Leśna wróżka" - Rafał Wejner


"Daleko od lądu, na Morzu Bezowym,
jest wyspa przecudna, co zwie się Dymkowem”.

Zgadnijcie, dzieciaki, kto mieszka w tej baśniowej krainie? Skrzaty z ogonkami i „rysiowymi” uszami! Mają one swoje kolorowe, małe domki i przeważnie żyją ze sobą w zgodzie, są miłe i uprzejme dla innych. Mają też własną królewską rodzinę: króla Bonifasa, królową Petunię i ich dzieci – księcia Burba i królewnę Centurię.
Rajskie życie – pomyślicie. Oj, nie do końca – Dymki mają wrogów, a najgroźniejszy i najbardziej zawzięty z nich jest pirat – kapitan Boa, który wraz ze swoimi kompanami celnie strzela... jagodami. Jak się skończy jagodowa bitwa? Co stanie się z Dymkiem Farboniuszem po wypiciu przez niego tajemniczej herbatki z nieznanego ziela, którą kupi w aptece mistrza Piguliusa? Co zmaluje chemik Antymon, chcąc skrzyżować kapustę z groszkiem? Jesteście ciekawi?
Zapraszamy wszystkie maluchy na tę fascynującą, pełną niezwykłych przygód wyspę z jej dymkowymi mieszkańcami, którzy nigdy się nie nudzą!
Ale to nie koniec bajek na dzisiaj! W pewnym starym lesie mieszka wróżka, która strasznie nie lubi zwierząt. Ciągle im dokucza, robi paskudne psikusy (świetnie się przy tym bawiąc) i wszyscy się jej boją. Ale zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.... Czy zmienią złośliwą leśną wróżkę? Czy w ten magiczny czas pogodzi się ona ze zwierzętami i znajdzie przyjaciół?
Odpowiedzi na te pytania szukajcie w kolejnej, pięknie zilustrowanej książeczce. Nie traćcie czasu i pędźcie po nią!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Mówimy uprzejmie” - Małgorzata Marcjanik
„ Dobre obyczaje” - Krzysztof Żywczak
„ Dobre obyczaje” - Józef Waczków
„Bon czy ton” - Grzegorz Kasdepke

 


Savoir – vivre dla kogo? Dla babci, dziadka. mamy, taty, siostry i brata…


Tak, dla każdego z nas. Dlaczego? Ponieważ każdy z nas powinien znać i stosować zasady dobrego zachowania, mówienia, obyczaju. Kiedy i gdzie? zapytacie: na urodzinach, przejściu, ulicy, spotkaniu z przyjaciółmi, rodziną, przy stole, jedzeniu, w szkole, klasie i na powitanie i pożegnanie. Powiecie: tyle tego, skąd mam wiedzieć, co to jest dobry obyczaj, magiczne słowo, kulturalne zachowanie, maniery i dobry ton…


Ja Wam powiem, wszystko to znajdziecie w książkach!


Babcia, dziadek, mama, tata przeczyta „Mówimy uprzejmie” Małgorzaty Marcjanik.


Ja, Ty, siostra i brat już na pewno „ nie zachowamy się jak małpa i nie schowają nas do szafy, gdy przyjdą goście”, bo przeczytamy „ Dobre obyczaje” Krzysztofa Żywczaka i Józefa Waczków oraz „Bon czy ton” Grzegorza Kasdepke a nasi autorzy nauczą nas zasad savoir – vivreu dla dzieci.


Miłej lektury! Gwarantuję, że wędrówka po kolorowych stronach książek nie tylko Wam się spodoba, ale znajomość dobrych obyczajów i złotych zasad okaże się najlepszym drogowskazem na życie. Powodzenia!

 

 

Jarosław Mikołajewski - Ćwiczenia nie dla lenia z liczenia i z myślenia


A teraz zapraszam wszystkie maluchy – „nie leniuchy” do liczenia i myślenia. Przyjaciele Kubusia Puchatka Tygrysek, Prosiaczek, Króliczek i inni nauczą Was jak nazywamy dni tygodnia, ale też trochę policzymy, poobserwujemy pogodę i smacznie zjemy. Na koniec zabawy już na pewno będziemy znać się na zegarku i nie spóźnimy się na słuchanie czytanych przez mamę do snu bajek.
Zapraszam do zabawy!

 

 

 

Mały uczeń 1 2 3


-Nie wiem co mam w ręku?
-Książkę! Chyba nie?
-Może grę? Też chyba nie?
-Sami zobaczcie co to jest.
Poznajcie Tytusa, kto to? Pies, najmniejszy z licznej gromadki szczeniąt suczki Majeczki. Jest bardzo ciekawski i chce wszystko wiedzieć o świecie.
Tytus rusza w drogę! Liczy małpki, motylki, króliczki, aligatory i żabki, ale jak to robi?

 

 Ma wspaniałą książeczkę – grę, która wszystkiego go nauczy . Jest kolorowa, ruchoma , ma karty do gry - nie wierzysz, zobacz Sam!
Idź do biblioteki i ją znajdź, czeka na Ciebie, a… liczenie przyjdzie samo.

 

 

Dziś wierszyki poczytamy,
Przysłów kilka w nich poznamy –
Bowiem każda mądra głowa,
Dobrze polskie zna przysłowia.


Przysłowia polskie – rymowanki dla dzieci Doroty Strzemińskiej- Więckowiak to wesołe wierszyki, które w prosty sposób wyjaśniają dzieciom znaczenia najbardziej znanych polskich przysłów. Autorka zaprasza małych czytelników do wspólnej zabawy. W tym celu wykorzystuje rymowanki, świetny sposób na spędzanie czasu, na zabawę oraz na początki jeszcze może nieświadomej nauki.

 

 Rymowanki ułatwiają dzieciom zapamiętywanie na przykład nazw zwierząt, dni tygodnia, przypominają o codziennych obowiązkach, ale przede wszystkim wyjaśniają znaczenie trzydziestu polskich przysłów. Dzieci od najmłodszych lat uwielbiają rymowanki, a te w tej pięknie ilustrowanej przez Wojciecha Górskiego książce bawią, cieszą i rozśmieszają do łez. Tematyka wierszyków jest bardzo bliska małym czytelnikom. Grześ , Halinka, Ala, Zosia. Franek, Ula przeżywają niesamowite przygody, podczas których każdy z nich staje się „ mądrą głową”, która dobrze polskie zna przysłowia.
Ta piękna książka na pewno sprawi dzieciom dużo radości, wprawi w pogodny nastrój, a może nawet zainspiruje do tworzenia własnych wierszy. Polecam.

 

 

Sheila Sweeny Higginson –

Do góry pod chmury

Wszystkie barwy tęczy

„Paczka” zrzeszona w Kubie Przyjaciół Myszki Miki właśnie planuje wycieczkę. Ale niebylejaką wycieczkę, bo – lot balonem. Tylko Kaczor Donald trochę grymasi, ale i on ostatecznie daje się namówić na tę podniebną eskapadę.
Jakie przygody tam na nich czekają?
Mały Przedszkolaku, wiem, że jesteś już ciekawy, co będzie dalej…
A może chciałbyś dowiedzieć się, jak powstaje tęcza? Albo sam zrobić sobie „domową” tęczę? Jeśli tak, gotowy i sprawdzony przepis znajdziesz w kolejnej książeczce z Myszką Miki, Donaldem, Psem Pluto, Daisy, Minnie, Goofy’m i Cośkiem. Nie zwlekaj – wybierz się w wyobraźni wraz ze swoimi Rodzicami w podróż balonem, a jak wrócisz… w każdej chwili możesz wypróbować „przepis na tęczę”!

 

 

 

Urszula Kozłowska – Koteczek, Ciekawski kotek
Sławomir Grabowski, Marek Nejman – Kot Filemon i złota rybka
Ewa Mirkowska – Garfield. Hipnotyzer

 

Cztery odrębne „kocie opowieści” – dla najmniejszych dzieciaków, przedszkolaków i tych uczących się już w pocie czoła alfabetu. Jak się okaże – puszyste kotki bywają niezwykle ciekawskie i …psotne. A czasem marzą też o złowieniu złotej rybki, która spełni ich życzenia i zrealizuje marzenia (jak kot Filemon i jego stateczny, mądry przyjaciel, czarny kocur Bonifacy – znani dzieciom z ekranów telewizorów).
Tę galerię bajkowych bohaterów uzupełnia pomarańczowy kot Garfield ze swoim panem, Jonem oraz żółtym i bardzo głośnym psem Odie. Zwierzaki przepadają za gorącą lazanią, którą po mistrzowsku piecze ich pan. On sam natomiast od jakiegoś czasu nie ma już siły na kulinarne wyczyny, bo… nie może spać. Czy uciążliwą bezsenność Jona wyleczy „zakręcony doktor od niespania”, szalony hipnotyzer – doktor Lunatykiewicz? I co to jest hipnotron? Jak zakończy się ta przedziwna kuracja?
Mały Czytelniku – pędź, czym prędzej, do swojej biblioteki po te wspaniałe, kolorowe książeczki! Szybko, już, już, bo za chwilę niecierpliwa koleżanka lub sprytny kolega sprzątną Ci je sprzed nosa!

 

 

 

 

 

Holly Webb - Wróć, Afiku!

 

I znowu rasowy piesek, i znowu dziewczynka, Ewcia, która musi się nim zaopiekować. A przecież chodzi do szkoły. I jeszcze maleńki Staś, nowo narodzony braciszek Ewy, który całkowicie pochłania uwagę rodziny. Jak w tym wszystkim odnajdzie się Alfik, dotychczasowy pupilek i pieszczoszek wszystkich członków rodziny? Czy Ewcia zda „egzamin na mamę” szczeniaczka? Cała opowieść przedstawiona jest z punktu widzenia małego, zdezorientowanego i zagubionego psiaka, który musi się nagle przyzwyczaić do nowej sytuacji. Jak myślicie – czy mu się to uda?

 

 

 

Holly Webb - Biedna, mała Luna

 

Chwytająca za serce historia losów nieporadnego szczeniaczka „z rodowodem”. Mała dziewczynka pomaga Lunie bezboleśnie przetrwać narodziny i pierwsze miesiące poznawania psiego i ludzkiego świata. Mały piesek, którego trzeba karmić specjalną butelką i specjalnym mlekiem, żeby przeżył. Poświęcenie i miłość Laury opiekującej się z czułością bezradnym psiakiem. Niepowtarzalna i niezwykle trwała więź, która tworzy się między dwojgiem bohaterów: wymagającym bezustannej opieki szczeniakiem i uczennicą. jak kochać zwierzęta? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tej książeczce!

 

 

 

Grzegorz Kasdepke dzieciom

 

Czy Sherlock Holmes jest najlepszym detektywem świata? Oj, chyba nie… Dzieci uważają, że jest nim… Detektyw Pozytywka! Agencja detektywistyczna „Różowe Okulary”, najfajniejsza przedszkolanka wszech czasów, pani Miłka i jej przedszkolaki – rozrabiaki, jeszcze Maja i Filip, Bodzio i Pulpet oraz Franek zapewniają: tu nie będzie nudy! A może chciałbyś się dowiedzieć, gdzie się podziała pierwsza gwiazdka lub jakie jest serce choinki? Albo – ile trwa kosmiczny urlop? Jaki dźwięk ma Aurelia? Co się śni księżniczkom? Zagadka goni zagadkę – ale przecież w ich rozwikłaniu pomoże Ci słynny detektyw, który zawsze wpada na właściwy trop.

 

 Chcesz się pobawić w detektywa? Nie zwlekaj, bo ważna jest każda minuta – uważaj, by nie minąć się z przygodą i nie stracić okazji odkrycia prawdy! Polecamy tę książkę nie tylko przedszkolakom, ale także ich trochę starszym braciom i siostrom oraz rodzicom. Gwarantujemy, że zabawa literacka (zaprawiona odrobiną przydatnej psychologii) będzie przednia!

 

Terence Blacker – Magi Mag za kratkami

 

Co się dzieje, kiedy do zwykłego, spokojnego miasteczka wkracza magia? W dodatku magia bardzo zmienna – raz pod postacią nieprzewidywalnej, (ale bardzo sympatycznej) nauczycielki, potem – bezzębnej, starej kobiety wyglądającej na bezdomną? Otóż wydarzenia nabierają tempa, niemożliwe staje się możliwe, a nawet normalne, a dobro zwycięża zło. Tak właśnie jak w bajce. W urokliwej bajce dla nieco starszych dzieci (tych objętych już obowiązkiem szkolnym), w której zdezelowane, wiekowe auto z „kapciami” unosi się bez trudu nad ziemią, dziewczynka zamienia się w czarnego kota, oddział policji nagle przybiera postać beztrosko kicających białych królików, a norki, z których wykonano drogie futro, niespodziewanie ożywają…Kto za tym wszystkim stoi?Oczywiście Magi Mag – dla niewtajemniczonych wyjaśniamy

 

 - „specjalistka od zjawisk paranormalnych”, właścicielka magicznego szczura Herberta, która zjawia się znikąd, przybywając z odsieczą zawsze wtedy, kiedy trzeba podjąć walkę w słusznej sprawie.Młody Czytelniku, nie wahaj się podążyć na pomoc razem z nią i jej przyjaciółmi, bo stracisz niepowtarzalną okazję przeżycia niezwykłych przygód podszytych czarodziejskimi sztuczkami!

 

 

16 historii o pięknych księżniczkach

Księżniczka – każde dziecko wie, kto to jest, ale tak naprawdę nie wie o niej zbyt dużo. Na pewno słyszało o tym, że zazwyczaj jest ona młoda i piękna oraz najczęściej czeka na królewicza, ale – co poza tym? Okazuje się, że córka księcia może być uparta, krzykliwa i nieznośna lub cierpieć z powodu zbyt dużych stóp. Albo może robić złośliwe i przykre psikusy ludziom, latać na miotle, mieć oryginalne pomysły czy być mistrzynią w smażeniu konfitur. A nawet… zostać korsarzem królewskim i pływać po morzach i oceanach! Różne są księżniczki…

Zatem – złóżmy tym bajkowym bohaterkom niezapowiedzianą wizytę w ich baśniowych zamkach i przypatrzmy im się bliżej…
 

 

 

Baśnie polskie dla maluchów

Czy szewczyk Dratewka zawsze musi pokonać smoka, by zdobyć rękę królewny w nagrodę? Co się stanie, jeśli napotka na swej drodze przewrotną i złą wiedźmę? Kogo wychowała wilczyca, a kogo – niedźwiedzica i co z tego wynikło dla bajkowego królestwa? Gdzie rosną niebieskie róże i czy można pokochać potwora? Jak trudno zdobyć serce królewny, gdy dysponuje ona czarodziejską mocą i czy w ogóle znajdzie się taki śmiałek - nawet w świecie baśni?
Otwórzcie czym prędzej tę książeczkę i przekonajcie się o tym same!
 


Kornel Makuszyński i Marian Walentynowicz – 120 przygód Koziołka Matołka
 
Koziołek Matołek w czerwonych spodenkach i z tobołkiem na plecach wytrwale wędruje przez kraje i kontynenty w poszukiwaniu swego Pacanowa, gdzie „kozy kują”. Czy znajdzie to miasto i spełni marzenie o podkowach? „Po drodze” obetną mu głowę i znów przyszyją, trafi do chatki czarownicy w głębokim lesie i natknie się na niebezpiecznych zbójców. Przedziwne koleje losu zawiodą go na dwór chińskiego cesarza, odwiedzi Indie i będzie podróżował na słoniu. Odbędzie podniebną wyprawę na Księżyc, ale nie na statku kosmicznym. Co tam zastanie i czy wróci na Ziemię?
Zachęcamy do sięgnięcia po ten klasyczny już bajkowy komiks, który od lat doskonale bawi i wzrusza - i dzieci, i dorosłych. Tym bardziej, że w 2013 roku obchodzimy „okrągłą”, 80-letną rocznicę jego powstania. Spotkanie z sympatycznym koziołkiem, którego nieprawdopodobne przygody przyprawiają małych czytelników o zawrót głowy przyniesie na pewno mnóstwo radości dzieciom, a ich rodzicom pozwoli na chwilę odzyskać swoją utraconą krainę dzieciństwa.
Dodajmy jeszcze, że dzieje Koziołka Matołka zwyciężyły w kwietniu br. w plebiscycie słuchaczy Radia RMF FM na najpiękniejszą polską książkę dla dzieci.

 

Francesca Simon – Koszmarny Karolek

"Koszmarny Karolek" ma głowę pełną koszmarnych pomysłów. "Karolek" to cykl książek o przygodach niesfornego synka, z którego rodzice za wszelką cenę chcą uczynić grzecznego chłopca.
Czy chcielibyście dowiedzieć się:
- Jak spędzić wakacje na kanapie jedząc chipsy?
- Jak pozbyć się ohydnego prezentu?
- Jak zostać bardzo chorym - nie chorując?
- Jak spowodować, żeby w szkolnej stołówce były same pizze i hamburgery?

Zachęcam do sięgnięcia po książki Franceski Simon zarówno dzieci (od siedmiolatków do trzynastolatków), jak i ich zapracowanych rodziców.

 

Nie tylko stanowią one wspaniałą rozrywkę, ale także mądrze i dowcipnie przybliżają dziecięcy sposób myślenia i pojmowania świata.